MP Młodzików Śrem 2019 – Złota i srebrna szabla Hajduczka

Fot. Fundacja Liderzy Sportu

W Śremie (8-9 czerwca) odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w szabli. Na tę imprezę czekaliśmy ze szczególnym zainteresowaniem, bowiem zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców mieliśmy swoje atuty. I nie zawiedliśmy się. W turnieju indywidualnym Oskar Kusak wywalczył złoty medal, zaś Aniela Kozłowska srebrny. Oboje reprezentują Uczniowski Klub Sportowy Hajduczek Olsztyn. W MP startowali też szabliści UKS Riposta Olsztyn.

– To turniej najważniejszy w sezonie – mówi Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek Olsztyn. Podkreśla, że w 2017 r. szablistki zdobyły złoty medal drużynowo, rok później brązowy. – W tym roku mieliśmy nadzieję na kolejne. Nasi najlepsi zawodnicy nie zawiedli – dodaje.

ca2

W sobotę, pierwszego dnia mistrzostw, odbył się turniej indywidualny. W sumie na planszach walczyło 180 młodych szablistów, w tym 99 chłopców i 81 dziewcząt. Olsztyński klub UKS Hajduczek reprezentowali: Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Antonina Dobies, Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Mikołaj Grzeszczyk, Krzysztof Czerwiński, Krzysztof Woźniak, Łukasz Kowalczyk, Jakub Daszewski, Kacper Miszczak, Wojciech Radzki i Filip Szutowicz.

W turnieju chłopców po walkach grupowych i pierwszej fazie pucharów do play off 64 zakwalifikowali się: Łukasz Kowalczyk, Krzysztof Dowgierd, Krzysztof Czerwiński i Oskar Kusak. Dowgierd i Czerwiński przegrali pierwsze pojedynki, Kowalczyk pokonał Tomasza Radke (KKSZ Konin) 12:8, by przegrać kolejny pojedynek z Mikołajem Fiedorowiczem (UKS Szabla Brzoza) 8:12.

Oskar Kusak po pewnych zwycięstwach w kolejnych fazach pucharów w ćwierćfinale wygrał z Kacprem Malcerem (KKSZ Konin) 12:3, w półfinale pokonał Michała Pardelę (Kolejarz 24 Katowice) 12:8, by w finale spotkać się z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki). Oskar w ostatniej walce nie dał szans rywalowi, wygrywając w pięknym stylu stosunkiem trafień 12:5.

– Było to podwójne zwycięstwo. Oskar został mistrzem Polski i odzyskał w klasyfikacji generalnej Polskiego Związku Szermierczego 1. miejsce w sezonie sportowym 2018/2019 – podkreśla Adam Sobczyk.

– Ciężko pracowałem na treningach pod okiem trenerów Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka. W szermierce każdy element techniczny jest ważny, odpowiednie przygotowanie natarcia, szybka reakcja na zachowanie przeciwnika. Dziś wszystko zagrało perfekcyjnie – podsumowuje swój występ Oskar Kusak.

ca6

Jako drugie w turnieju indywidualnych startowały dziewczęta. Po walkach grupowych i play off 64 zakwalifikowały się: Antonina Dobies i Aniela Kozłowska. Antonina przegrała pierwszy puchar z Karoliną Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec) 5:12. Aniela pewnie wygrała kolejne walki, by w ćwierćfinale pokonać Annę Kaczorowską (AZS AWF Warszawa) 12:2. W półfinale zwyciężyła z Sonią Kozanecką (Dragon Łódź) 12:9, by w finale ulec Julii Pilewskiej (TMS Zagłębie Sosnowiec) 9:12. Aniela wywalczyła pierwszy w historii olsztyńskiej szermierki kobiet indywidualny medal mistrzostw Polski, zostając wicemistrzynią Polski, jednocześnie kończąc już drugi z kolei sezon na 1. miejscu w klasyfikacji generalnej Polskiego Związku Szermierczego.

– Oczywiście czuję ogromna radość. W walce finałowej zabrakło nieco koncentracji, a kilka słabszych momentów przełożyło się na przegraną. Dziś świętuję zdobycie srebrnego medalu, który jest trzecim wywalczonym na mistrzostwach Polski, a na refleksję nad startem przyjdzie jeszcze czas. Dziękuję firmie Wipasz i Fundacji Wipasz Pomocna Dłoń, która wspiera mnie i umożliwia spokojny rozwój. Dziękuję rodzicom, na których mogę zawsze liczyć oraz Katolickiej Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny, gdzie się uczę, a nauczyciele i dyrekcja z ogromnym zaangażowaniem pomagają mi rozwijać pasję, jaką jest dla mnie szermierka. Oczywiście dziękuję trenerom, Adamowi Sobczykowi, Adamowi Sęczkowi i Mikołajowi Grzegorkowi, trenerce motoryki Kseni Woźniak, fizjoterapeucie Szymonowi Urbanowskiemu i psychologowi sportowemu Dariuszowi Nowickiemu. To grupa ludzi, którzy na co dzień kształtują mnie jako człowieka – podkreśla Aniela Kozłowska.

ca1

Trener Adam Sobczyk zaznacza, że to w historii klubu to najlepszy start olsztyńskich szablistów w turnieju indywidualnym mistrzostw Polski.

– Dwa medale, które są zwieńczeniem wieloletniej pracy obojga zawodników. Każdy z naszych reprezentantów dobrze zaprezentował się na planszach w Śremie. Dla wielu były to pierwsze mistrzostwa, a wyniki doświadczonych szablistów motywują ich do dalszej pracy. Gratuluję wszystkim – podsumowuje trener.

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy. Startowało w nim 19 zespołów chłopców i 17 dziewcząt.

– Tym razem drużynowo nie zdobyliśmy medali, ale postawa naszych szablistów pokazała, że mamy również mocne zespoły, choć dla osób niezorientowanych, może to nie być oczywiste. Nasze pierwsze składy przegrały tylko po jednym meczu, ale tym decydującym o końcowej lokacie – wyjaśnia Adam Sobczyk.

Dziewczęta (drużyna w składzie: Aniela Kozłowska, Antonina Dobies, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun) przegrały pierwsze spotkanie z zespołem AZS Poznań 32:36, co zamknęło im drogę o wejście do najlepszej ósemki turnieju. W kolejnych meczach pokonały: Kolejarz 24 Katowice 36:29, UKS 13 Białystok 36:26 i AZS AWF Warszawa 36:27, co dało im 9. miejsce w rywalizacji drużyn.

Chłopcy (drużyna w składzie: Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Krzysztof Woźniak) w pierwszym starciu pewnie pokonali MUKS Victor Warszawa 36:9, by w walce o ćwierćfinał przegrać z UKS Szabla Brzoza 31:36. W kolejnych spotkaniach pokonali: Zagłębiowski Klub Szermierczy 36:20 i Kolejarz 24 Katowice 36:20, co dało im 5. miejsce w turnieju drużynowym.

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie oraz Warmińsko-Mazurską Federację Sportu. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

Tekst Fundacja Liderzy Sportu

ca8

Wyniki turnieju indywidualnego:

Dziewczęta

1 - Julia Pilewska - TMS Zagłębie Sosnowiec

2 - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

3 - Sonia Kozanecka - Dragon Łódź

3 - Emilia Habryn - TMS Zagłębie Sosnowiec

............................................................

26 - Antonina Dobiec - UKS Hajduczek Olsztyn

28 - Julia Mikulska-Bąk – UKS Riposta Olsztyn

46 - Maria Aleksandra Suliga – UKS Riposta Olsztyn

48 - Elżbieta Mejłun - UKS Hajduczek Olsztyn

71 - Karolina Mejłun - UKS Hajduczek Olsztyn

75 – Paulina Lorenc – UKS Riposta Olsztyn

ca7

Chłopcy

1 - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

2 - Benedykt Denkiewicz- UKS Szabla Ząbki

3 - Michał Pardela - Kolejarz 24 Katowice

3 - Tytus Schleifer - AZS AWF Warszawa

............................................................

23 – Bartłomiej Obiński – UKS Riposta Olsztyn

26 - Łukasz Kowalczyk - UKS Hajduczek Olsztyn

29 Paweł Zastawny – UKS Riposta Olsztyn

33 - Krzysztof Dowgierd - UKS Hajduczek Olsztyn

43 Kajetan Niedźwiecki – UKS Riposta Olsztyn

52 - Krzysztof Czerwiński - UKS Hajduczek Olsztyn

53 – Wojciech Pietrzak – UKS Riposta Olsztyn

56 – Alan Krych – UKS Riposta Olsztyn

67 – Andrzej Wysocki – UKS Riposta Olsztyn

68 - Kacper Miszczak - UKS Hajduczek Olsztyn

72 – Aleksander Wesołowski – UKS Riposta Olsztyn

78 - Wojciech Radzki - UKS Hajduczek Olsztyn

79 - Krzysztof Woźniak - UKS Hajduczek Olsztyn

83 - Jakub Daszewski - UKS Hajduczek Olsztyn

89 - Filip Szutowicz - UKS Hajduczek Olsztyn

91 - Mikołaj Grzeszczyk - UKS Hajduczek Olsztyn

95 – Hubert Jasiński – UKS Riposta Olsztyn

99 – Stefan Mażewski – UKS Riposta Olsztyn

ca4

Wyniki turnieju drużynowego

Dziewczęta

1 TMS Zaglębie Sosnowiec

2 Dragon Łódź

3 Zagłębiowski Klub Szermierczy

….....................

9 UKS Hajduczek Olsztyn

16 UKS Riposta Olsztyn

ca3

Chłopcy

1 UKS Szabla Ząbki

2 KKSz Konin

3 UKS Szabla Brzoza

…................................

5 UKS Hajduczek I Olsztyn

10 UKS Riposta I Olsztyn

17 UKS Riposta II Olsztyn

18 UKS Hajduczek II Olsztyn

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn