Szabliści Hajduczka podbili Konin – Aniela Kozłowska i Oskar Kusak przewodzą w kraju

Fot. Fundacja Liderzy Sportu

W Koninie odbył się w sobotę (3 listopada) II Ogólnopolski Turniej Młodzików, którego wyniki brane są pod uwagę do klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego. Rywalizowało aż 137 szermierzy .Piękny sukces odnieśli szabliści UKS Hajduczek. Wśród dziewcząt triumfowała Aniela Kozłowska, a wśród chłopców Oskar Kusak. Oboje przewodzą w rankingach swojej kategorii wiekowej

W Koninie w olsztyńskiej ekipie zaprezentowali się : Antonina Dobies, Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun i Bernadeta Ozygła oraz chłopcy – Krzysztof Czerwiński, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Oskar Kusak, Krzysztof Woźniak, Kacper Miszczak, Wojciech Radzki i Olgierd Budkiewicz.

z44828006

- Na imprezę powołaliśmy zawodników doświadczonych, ale również nowicjuszy , którzy swoją przygodę z szermierką rozpoczęli zupełnie niedawno. Tu każdy ma możliwość sprawdzenia siebie, spróbowania, jak smakuje prawdziwa rywalizacja - podkreślał przed zawodami Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek Olsztyn. - Mamy swoje nadzieje, ale zobaczymy, czy uda się w tak mocno obsadzonym turnieju wprowadzić jakiegoś zawodnika choćby do ćwierćfinału - mówił trener. Grupę najbardziej zaawansowanych młodzików prowadzi trener Adam Sęczek. - Pod jego okiem od roku trenują nasi najlepsi zawodnicy - podkreślał A. Sobczyk.

Pierwsi rywalizowali chłopcy. Już w walkach grupowych okazało się, że olsztyńscy szabliści z UKS Hajduczek są bardzo dobrze przygotowani do turnieju. Wszystkie swoje walki grupowe wygrali: Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk i Oskar Kusak. Do fazy pucharowej awansowali również jeszcze Krzysztof Woźniak i Kacper Miszczak, którzy jednak ponieśli porażki w pierwszej rundzie play off. Krzysztof Dowgierd w kolejnych fazach pokonał: Kamila Olejniczaka (AZS AWF Poznań), Franciszka Ogrodowczyka (Dragon Łódź), by przegrać walkę o ćwierćfinał z Bartoszem Markerem (TMS Sosnowiec), kończąc rywalizację na 9. miejscu. Podobnie Łukasz Kowalczyk wygrał pierwsze dwie walki z Jakubem Ziółkowskim (UKS Szabla Ząbki) i Mateuszem Stefańskim (TMS Sosnowiec), by w walce o ćwierćfinał ulec Adamowi Kaczmarczykowie (KKSZ Konin), zajmując ostatecznie 12. miejsce.

z44828003

Najwięcej emocji przysporzył wśród chłopców start Oskara Kusaka. Po wygranych kolejnych trzech walkach z Mikołajem Sadowskim (UKS MOS Będzin) 12:4, Kacprem Kulikowskim (UKS 13 Białystok) 12:3 i Antonim Dąbrowskim (UKS Szabla Ząbki) 12:5 awansował do ćwierćfinału, gdzie pewnie pokonał Leona Leducę (Grodziski Klub Szermierczy) 12:5, zaś w półfinale Adama Kaczmarczyka (KKSZ Konin) 12:7. W finale spotkał się z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki), którego pokonał 12:6, wygrywając cały turniej.

z44828004

Do fazy pucharowej awansowały: Antonina Dobies i Elżbieta Mejłun, zakwalifikowały sie do 32 play off i tu zakończyły udział. W rywalizacji dziewcząt komplet zwycięstw w grupie odniosła Aniela Kozłowska, dzięki czemu zakwalifikowała się od razu do drugiej fazy play-off. Tu pewnie pokonała Nadię Białotę (TMS Sosnowiec) 12:3, następnie Julię Mikulską-Bąk (UKS Riposta) 12:1, by w ćwierćfinale wygrać z Karolinę Hofman (TMS Sosnowiec) 12:7. W półfinale pokonała Emilię Habryn (TMS Sosnowiec) 12:7, a w finale Julię Pilewską (TMS Sosnowiec) 12:10. Aniela Kozłowska wygrała cały turniej, nie przegrywając ani jednej walki.

- Był to trudny turniej. Przeciwniczki wymagające, bo tak się trafiło, że walczyłam w pucharach z najlepszymi szablistkami z TMS Sosnowiec, gdzie jest doskonała infrastruktura sportowa, wielu trenerów, jak i klasa sportowa o profilu szermierka. Ale udało mi się odpowiednio skoncentrować na poszczególnych akcjach, co było szczególnie istotne w końcówce walki finałowej, kiedy przegrywałam 8:10. Zmobilizowałam się zrealizowałam swoje plany, co dało mi kolejne zwycięstwo w turnieju klasyfikacyjnym - uśmiecha się Aniela Kozłowska.

z44828002

To był kolejny turniej, w którym zawodnicy Z UKS Hajduczek stanęli na podium. - Aniela potwierdziła wynikiem, że jest najlepszą młodziczką w Polsce. Od września 2017 r. nieustannie jest sklasyfikowana przez Polski Związek Szermierczy na 1. miejscu. Oskar Kusak dzięki zwycięstwu również awansował na pozycje lidera. Obecnie w obu klasyfikacjach zawodnicy z UKS Hajduczek Olsztyn są najlepszymi szablistami w naszym kraju. To efekt ich systematycznej pracy - mówi z nieukrywaną satysfakcją Adam Sobczyk.

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

Wyniki dziewczęta:

1. miejsce - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

2. miejsce - Julia Pilewska - TMS Sosnowiec

3. miejsce - Emilia Habryn - TMS Sosnowiec

3. miejsce - Laura Talecka – UKS 13 Białystok

………………………………………………………….

21. miejsce - Elżbieta Mejłun - UKS Hajduczek Olsztyn

29. miejsce - Antonina Dobies - UKS Hajduczek Olsztyn

56. miejsce - Bernadeta Ozygała - UKS Hajduczek Olsztyn

z44828005

Wyniki chłopcy:

1. miejsce - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

2. miejsce - Benedykt Denkiewicz - UKS Szabla Ząbki

3. miejsce - Adam Kaczmarczyk - KKSZ Konin

3. miejsce - Filip Radoch - KKSZ Konin

………………………………………………………….

9. miejsce - Krzysztof Dowgierd - UKS Hajduczek Olsztyn

12. miejsce - Łukasz Kowalczyk - UKS Hajduczek Olsztyn

35. miejsce - Krzysztof Woźniak - UKS Hajduczek Olsztyn

44. miejsce - Kacper Miszczak - UKS Hajduczek Olsztyn

71. miejsce - Krzysztof Czerwiński - UKS Hajduczek Olsztyn

73. miejsce - Wojciech Radzki - UKS Hajduczek Olsztyn

75. miejsce - Olgierd Budkiewicz - UKS Hajduczek Olsztyn

Tekst: Fundacja Liderzy Sportu

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn