Nowy związek na Warmii i Mazurach – Wzięli sprawy w swoje ręce

Fot.ilustracja

Powstał nowy Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Ręcznej. Stary, który nadal istnieje, nie spełniał oczekiwań innych klubów spoza Elbląga i zdegustowana reszta postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Nie było innego wyjścia, skoro trzy kluby elbląskie miały na walnym zebraniu 21 głosów, pozostali z kilkunastu stowarzyszeń 19. Przy tak pojętej demokracji żadne postulowane zmiany nie miały raczej szans powodzenia.

Doszło więc do spotkania, a następnie porozumienia wszystkich poza Elblągiem ośrodków piłki ręcznej w regionie i przed kilkoma dniami został oficjalnie zarejestrowany nowy Związek, na którego czele stoi znany sędzia, trener i działacz tej dyscypliny sportu w Olsztynie Zbigniew Czapla. Niebawem olsztyńska delegacja wybierze się do Warszawy na spotkanie z prezesem ZPRP by uzyskać stosowne pełnomocnictwa, w szczególności zgodę na organizacje rozgrywek w województwie warmińsko-mazurskim.

Do działalności w nowym związku zadeklarowały się następujące kluby :UKS Jedynka Morąg, Play Ostróda, Jeziorak Iława, MDK Bartoszyce, Jedynka Bartoszyce, Warmia Olsztyn, Szczypiorniak Olsztyn, Omega Mrągowo, Orlik Reszel, MTS Giżycko, MKS MOSiR Kętrzyn, Czarni Olecko, UKS Mikołajki, UKS Rozogi, Jaćwingowie Gołdap. Kandydatem jest także Szczypiorniak Ełk, który na razie zawiesił działalność. Kluby te zgodnie z procedurą wypowiedziały obecność w poprzednim związku i wstąpiły do nowego.

Do rywalizacji ligowej w najbliższym sezonie zgłosiło się wstępnie 39 zespołów. Do oficjalnych rozgrywek włączy się dzieci młodsze tzw. „pozytywną ligę”. Wszystko wskazuje na to , że, mistrzostwa odbędą się we wszystkich kategoriach wiekowych (pod znakiem zapytania jest rywalizacja juniorek), przewiduje się też zorganizowanie Warmińsko - Mazurskiej III ligi mężczyzn, w której wystąpią też juniorzy i sporządzi się im odrębna klasyfikację. Nie ma jeszcze wiążących decyzji, ale że pod względem frekwencji będzie to sezon rekordowy. 31 lipca odbędzie się kursokonferencja, gdzie poznamy składy poszczególnych ligi. Rozgrywki planuje się rozpocząć w połowie września.

Zarówno skład zarządu jak i aktywność pozostałych osób związanych z piłką ręczną w miejscowościach naszego regionu świadczy, że wreszcie zadba się o interesy wszystkich i spełnią się oczekiwania środowisk, gdzie piłka ręczna jest coraz bardziej popularna, a do tej pory nie miała wsparcia ze strony związku. Priorytetem są oczywiście rozgrywki, wyłonienie zespołów do udziału w Mistrzostwach Polski, ale także patronat nad najważniejszymi imprezami (Festiwale w Olsztynie, Giżycku, Bartoszycach, Olecku), oraz szkolenie sędziów, których po ostatnim kursie jest coraz więcej. Ale najważniejsze jest stworzenie takiej atmosfery, by każdy czuł się równoprawnym partnerem.

W przyszłości być może pomyśli się o stworzeniu Komisji ds. piłki ręcznej plażowej. W rozpoczętych Mistrzostwach Europy w Starych Jabłonkach jako wolontariusze udział biorą młodzi adepci szczypiorniaka z klubów: Play Ostróda i Jezioraka Iława. Obserwując i pomagając być może stanowić będą w przyszłości narybek tej coraz bardziej popularnej, być może wkrótce olimpijskiej dyscypliny.

Nasuwa się pytanie. Czy istnienie dwóch związków na terenie województwa jest możliwe? Według przepisów nic nie stoi na przeszkodzie, ale wszystko weryfikuje życie. Przetrwa ten kto organizuje rozgrywki, bo one są podstawą w działalności klubów. Tu powstały niedawno związek wygrywa konkurencję, podobno nieoficjalnie akces do do rywalizacji ligowej zgłosiło nawet Truso Elbląg, a więc sprawa jest jasna.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn