Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku Iława 2019 – Najwięcej talentów w Piszu?

Fot.wmzpn

Ponad 80 drużyn chłopców i dziewczynek z 20 powiatów uczestniczyło 15 i 16 kwietnia w warmińsko-mazurskich Finałach Wojewódzkich XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” Areną rywalizacji jest Stadion Miejski w Iławie. W pierwszym dniu wyłoniono najlepsze zespołu w młodszych kategoriach (U-8 i U-10). We wtorek grały druzyny U12. Najwięcej tytułów zdobył Pisz.

ki1

Dziewczynki U-8

1 Skrzaty Pisz

2 SP 19 Elbląg

3 SP Uzdowo

4 SP Tylice

Wyróżnienia

Najlepszy bramkarz - Karolina Laskowska (SP 19 Elbląg)

Najlepszy zawodnik - Emilia Żulińska (Skrzaty Pisz)

Król strzelców – Lena Kusik (SP Uzdowo) – 2 bramki

ki2

Chłopcy U-8

1 Polonia Lidzbark Warmiński

2 Mały Jeziorak Iława

3 DKS Dobre Miasto

4 Zatoka Braniewo

Wyróżnienia

Najlepszy bramkarz - Cezary Nowacki (Mały Jeziorak Iława)

Najlepszy zawodnik - Wiktor Radziszewski (DKS Dobre Miasto)

Król strzelców Wiktor - Szamszon (Polonia Lidzbark Warmiński) – 11 bramek

ki3

Dziewczęta U-10

1 Diamond Pisz

2 SP Tylice

3 SP Samborowo

4 SP Uzdowo

Wyróżnienia

Najlepszy bramkarz - Patrycja Ucińska (SP Samborowo)

Najlepszy zawodnik - Aleksandra Gosik (SP Tylice)

Król strzelców - Marysia Pomichowska (Diamond Pisz) –16 bramek

ki4

Chłopcy U-10

1 ZSS Ełk

2 SP 5 Olsztyn

3 SP 1 Węgorzowo

4 SP 3 Elbląg

Wyróżnienia

Najlepszy bramkarz- Dawid Wenda (ZSS Ełk)

Najlepszy zawodnik Borys Smolicz (SP 5 Olsztyn)

Król strzelców - Bartosz Bondziul (SP 1 Węgorzewo) – 16 bramek

ki5

Dziewczęta U-12

1. AS Stomil Olsztyn

2. SP Tylice

3. UKS Perły Olsztynek

4.SP Korsze

Wyróżnienia

Najlepszy bramkarz - Julia Nachaj (UKS Perły Olsztynek)

Najlepszy zawodnik - Wiktoria Kowalczyk (AS Stomil Olsztyn)

Król strzelców - Wiktoria Lendzion (SP Tylice) – 19 bramek

ki6

Chłopcy U-12

1. SP 1 Pisz

2. SP 3 Elbląg

3. SP 18 Olsztyn

4. SP 2 Działdowo

Wyróżnienia

Najlepszy bramkarz - Filip Kawiecki (SP 18 Olsztyn)

Najlepszy zawodnik - Dawid Czapliński (SP 3 Elbląg)

Król strzelców - Miłosz Kossakowski (SP 1 Pisz) – 12 bramek

Dwa dni sportowej rywalizacji, prawie 80 drużyn chłopców i dziewczynek, 686 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa warmińsko- mazurskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Polonii Lidzbark Warmiński (kategoria do lat 8), ZSS-u Ełk (U-10) i SP 1 Pisz (U-12), a także dziewczynki ze Skrzatów Pisz (U-8), Diamond Pisz (U-10) i AS-u Stomil Olsztyn (U-12).

Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym. Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Warmińsko-Mazurskiem była Iława, a dokładniej obiekty tamtejszego Stadionu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek z 20 powiatów.

57368689 2604130132994046 8049098329969131520 n

Święto futbolu w Iławie

W poniedziałek 15 kwietnia na Stadionie Miejskim w Iławie rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najmłodszej kategorii U-8 oraz zespoły U-10. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn do lat 12. Przy akompaniamencie wuwuzeli, głośnym dopingu kibiców i pod czujnym okiem zaangażowanych trenerów młodzi piłkarze i piłkarki walczyli o wyjazd do Warszawy. Mistrzostwo regionu i wycieczka do stolicy to upragnione nagrody dla uczestników Turnieju, ale Wojciech Żmudziński przypomniał dzieciom, że każde z nich należy do najlepszych młodych sportowców regionu i zasługuje na uznanie.

– Wszystkim drużynom, które grają dzisiaj na stadionie w Iławie, życzę złotych medali – zagrzewał do walki dyrektor Iławskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji, podkreślając jednocześnie wyjątkowość imprezy.

Rywalizacja dziewczynek stała pod znakiem… uśmiechu na ustach. Niezależnie od zajętego miejsca, młode piłkarki wyjeżdżały z Iławy w dobrych nastrojach. Serca kibiców skradły najmłodsze zwyciężczynie Turnieju, czyli Skrzaty Pisz, a przede wszystkim ich liderka Emilia Żulińska, która mając niespełna 7 lat, została wybrana najlepszą piłkarką swojej kategorii wiekowej. W decydującym meczu Emilia wraz z koleżankami pokonały SP 19 Elbląg.

Nieco starsze koleżanki z Pisza także pokazały się ze świetnej strony i wygrały w kategorii U-10. Piłkarki Diamond Pisz zajęły 1. miejsce, pewnie pokonując w finale drużynę SP Tylice, prowadzoną przez uwielbianego przez podopieczne trenera Jarosława Roszkowskiego. Praca tego szkoleniowca zasługuje na uznanie, bowiem z liczącej niewiele ponad 620 mieszkańców miejscowości, przywiózł na Finały Wojewódzkie zespoły w we wszystkich 3 kategoriach wiekowych! Co więcej, w każdej z nich jego zawodniczki wchodziły do najlepszej czwórki Turnieju. Pomimo ubogiego zaplecza treningowego i infrastruktury sportowej, Roszkowski robi wszystko co w jego mocy, aby dziewczęta mogły trenować nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego.

– Wspólnie z rodzicami dowozimy dzieci na treningi, aby doskonalić ich umiejętności i ulepszać naszą grę – zdradził trener.

Tyliczanki już raz przekonały się o tym, że pasja i zaangażowanie popłacają. 2 lata temu tegoroczne wicemistrzynie regionu kategorii U-12 były najlepsze w województwie wśród 10-latek i pojechały na Finał Ogólnopolski do Warszawy. W tym roku w barwach SP Tylice błyszczała Wiktoria Lendzion, która z 19 bramkami na koncie została najlepszą strzelczynią najstarszej kategorii wiekowej. Co ciekawe, poza piłką Wiktoria uprawia kilka innych dyscypliny sportowych, w tym… ringo, w którym również zdobywa najwyższe laury. Podczas zmagań w Iławie młoda snajperka zagrała dwa niesamowite mecze, w których zdobyła po 7 bramek. To wszystko nie wystarczyło jednak do mistrzostwa województwa, bo w wielkim finale lepsze okazały się rywalki z AS-u Stomil Olsztyn, które wiodły prym w Turnieju już od fazy grupowej.

W meczach chłopców najbogatsza w emocje była kategoria U-10, w której o końcowej klasyfikacji decydowały lepiej wykonywane rzuty karne. Jak się okazało, najlepszymi specjalistami w tym elemencie gry są zawodnicy ZSS-u Ełk, którzy w wielkim finale pokonali SP 5 Olsztyn. Ełczanie jak burza przeszli przez fazę grupową i konsekwentnie zmierzali po końcowe zwycięstwo. W ich ekipie roiło się od świetnie wyszkolonych technicznie i pewnych siebie piłkarzy, ale talentów nie brakowało też w szeregach rywali. Ze znakomitej strony w Iławie pokazał się Bartosz Bondziul, zdobywca 16 bramek i król strzelców kategorii U-10 w barwach Szkoły Podstawowej z Węgorzewa, która zajęła miejsce na najniższym stopniu podium.

Zaciętej rywalizacji nie brakowało też w najstarszej kategorii wiekowej, którą wygrali chłopcy z SP 1 Pisz, strzelając decydującego gola na 3:2 w ostatnich minutach meczu z SP 3 Elbląg. Młodzi piszanie w regionie znani są przede wszystkim z sukcesów lekkoatletycznych. Miłosz Kossakowski, tegoroczny król strzelców kategorii U-12, to również juniorski mistrz Polski w biegu na 300 metrów. Niespotykane przyspieszenie pozwala mu wyróżniać się nie tylko na bieżni, ale również na boiskach piłkarskich.

U najmłodszych chłopców zwyciężyli piłkarze Polonii Lidzbark Warmiński, którzy udowodnili, że w futbolu nigdy nie można się poddawać. Mimo porażki w meczu otwarcia Turnieju, w każdym kolejnym spotkaniu radzili sobie coraz lepiej, mimo rosnacej presji, pokonując ćwierćfinałowych rywali po rzutach karnych. W meczu decydującym o mianie najlepszych 8-latków w regionie, Polonia wygrała z Małym Jeziorakiem Iława.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Iławie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

57311655 2604131009660625 5584087801315459072 n

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

57056176 2604126686327724 162175766073704448 n

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Iławie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia. Partnerem Turnieju w województwie warmińsko-mazurskim była firma MAG Dystrybucja.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn