OOM Lubuskie 2019 – Yankeesi Działdowo skazani na porażkę omal nie zdobyli medalu

Fot. nadesłane

W sobotę (27 lipca) zakończyły się rozgrywane od wtorku finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Lubuskie 2019” porażkę omal nie nie zdobyli medalu w baseballu w kategorii juniora młodszego.  Sukces odnieśli baseballiści Yankees Działdowo zajmując 4 miejsce w turnieju finałowym , zarazem Mistrzostwach Polski juniorów młodszych.

Niewiele brakowało, a wyjazd na najważniejszą imprezę letnią nie doszedłby do skutku. Udział trzech podstawowych zawodników w Campie Baseballowym w USA, wyjazdy na wczasy z rodzicami, choroby i rezygnacja zawodnika z gry spowodowały, że trenerzy Zdzisław Ziółkowski i Andrzej Krzykowski mieli twardy orzech do zgryzienia. W ostatniej chwili tylko dziewięciu graczy wyjechało na finały. Trzeba było wzbić się na wyżyny swoich umiejętności taktycznych i strategicznych, aby przy tak wyczerpujących meczach dotrwać do końca bez strat zawodników. Na dodatek temperatura grubo ponad 30 stopni nie nastrajała do optymizmu. Ale od dawna wiadomo, że baseballiści to sportowcy nie do „zdarcia” i walczą zawsze do końca.

Pierwszy mecz z faworytami Olimpiady z mazowieckiego zespołem Centaury Warszawa po podróży i krótkim śnie nie należał do łatwych. W półfinale o „mały włos” byśmy pokonali baseballistów ze stolicy / było 19:18 dla Warszawy/ ale w obecnym składzie, mimo wielu dobrych momentów gry, przegraliśmy 0:20. Inne wyniki pierwszego dnia to: dolnośląskie - kujawsko-pomorskim 31:4, śląskie - wielkopolskie 20:5.

Drugi dzień zmagań znowu rozpoczęliśmy o godz. 10.00 tym razem meczem z kujawsko –pomorskim. Początek już w wielkim upale uśpił naszych zawodników i dopiero wynik po dwóch zmianach 25:7 dla rywali spowodował wybuch wulkanu w grze Yankeesów. Trzecia zmiana to wyjście na prowadzenie 27:25 i przeciwnik już się nie podniósł. Kolejne 18 obiegów dało zwycięstwo warmińsko-mazurskiemu niecodziennym wynikiem 45:25.

Trzeci dzień olimpijskich zmagań i kolejny raz zaczęliśmy z samego rana z faworytem ze Śląska –Silesią Rybnik zespołem prowadzonym przez parę trenerską z Japonii. Rozpoczęły się „szachy”, ponieważ kończyły się limity narzutu miotaczy i należało korzystać z innych zawodników. Mimo kłopotów dobrze radzili sobie młodzi miotacze / 12 latkowie!/ ale to za mało. W czwartej zmianie musieliśmy ulec rywalom 3:20. Wynik meczu nie odzwierciedlał dobrej postawy zawodników. W pozostałych meczach : mazowieckie- kujawsko-pomorskie 24:0, śląskie- wielkopolskie 24:10.

W czwartym dniu po raz pierwszy graliśmy późnym popołudniem, bo z gospodarzami Wielkopolską. Demony Miejska Górka, mający aspiracje medalowe, byli pewni siebie, a szczególnie widoczna była ich przewaga fizyczna ( w drużynie dominowali 15 latkowie) a w naszym zespole grało czterech po 15 lat, trzech po 13 i dwóch po 12. Warmińsko-Mazurskie nareszcie pokazało koncert gry w ataku i obronie i po pięciu zmianach pokonało załamanych gospodarzy 14:4. To gwarantowało 4 miejsce w Polsce i największy sukces w historii 25 letniej klubu w tej kategorii wiekowej, ale też stworzyło szansę gry o medal. W innych meczach mazowieckie po zaciętym meczu pokonało dolnośląskie 11:7 a śląskie- kujawsko-pomorskie 22:1.

W ostatnim dniu olimpiady mecze „ułożyły się” tak idealnie drużyny walczyły o miejsca. Najpierw o V i VI zagrało wielkopolskie z kujawsko –pomorskim. Mecz bez historii wygrany przez gospodarzy 16:0. Po nich na boisko wyszły ekipy dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, by rywalizować o medal brązowy. To był prawdziwy bój o podium z dramaturgią i na doskonałym poziomie. Zespół z Wrocławia prowadzony przez czarnoskórego trenera z USA i selekcjonera kadry Polski U-15 miał przed sobą najstarszego szkoleniowca i najmłodszy zespół Mistrzostw. Do ostatniej siódmej zmiany prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie, piękne akcje w obronie, super gra w ataku obu ekip stworzyły widowisko warte dużej stawki. W efekcie wygrana 9:4 i brązowy medal dla dolnośląskiego.

W meczu o I miejsce mazowieckie wygrało ze śląskim 9:0 i zostało Mistrzem Polski. Olimpiada Młodzieży dobiegła końca. Mimo bardzo osłabionego składu ekipa, która pojechała zagrała świetne zawody i zdobyła 32 punkty do klasyfikacji województw a przyczynili się do tego sukcesu i zasłużyli na wielkie brawa: Grzegorz Łątkowski, Michał Cięszczyk, Miłosz Lis, Emil Maier, Artur Mikowski, Tomasz Borowiec, Nikodem Borowski, Łukasz Ìsmer, Mikołaj Struzik- trener Zdzisław Ziółkowski.

Organizatorzy uhonorowali trenera Yankeesów Zdzisława Ziółkowskiego powierzając mu odczytanie podczas otwarcia Apelu Olimpijskiego 2019 w roku 100 lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Ptaszki ćwierkają, że XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich w roku olimpijskim ma odbyć się na Warmii i Mazurach a areną baseballu ma być Działdowo. Może to nie sen.

Klasyfikacja województw OOM w baseballu

1.Mazowieckie - 45 pkt

2.Śląskie - 40 pkt

3.Dolnośląskie – 36 pkt

4.Warmińsko- Mazurskie – 32 pkt

5.Wielkopolskie – 28 pkt

6.Kujawsko-pomorskie – 24 pkt

Klasyfikacja klubowa:

1.WUKB Centaury Warszawa – 45 pkt

2.Silesia Rybnik - 40 pkt

3.KS Baseball Wrocław - 36 pkt

4.UKS Yankees Działdowo - 32 pkt

5.TSB Demony Miejską Górka - 28 pkt

6.UKS Dęby Osielsko – 24 pkt

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn